سردر مساجد، حسینیه ها و اماکن مذهبی

No Comments

سردر ورودی یک مسجد، در مجموعه ساختار بنا از اهمیت زیادی برخوردار است چون از این طریق است که عبادت کنندگان دنیای مادی را پشت سر گذاشته به فضای معنوی مسجد وارد میشوند. از گذشته های دور سازندگان سردر مساجد اهمیت زیادی برای سردر ورودی قائل بودند و بدین ترتیب گویی با ساخت و تزئین هرچه بهتر سردر می خواستند به نحو شایسته ای از مردم نماز گذار برای عبادت جمعی دعوت کنند . در ساختار سردر مساجد جهت حرکت رو به بالاست و معمولا در حد امکان ارتفاع سردر را بلند در نظر می گیرند . در تزئینات سردر از انواع مصالح و روشهای تزئین سنتی استفاده می شود و استاد کاران باتجربه نهایت ذوق و سلیقه را در ساخت سردر به کار می بندند. رسمی بندی – مقرنس – کاشیکاری هفت رنگ و معرق و تزئینات آجر کاری در آراستن سردر مورد استفاده قرار می گیرد و همینطور آیات الهی که معمولا با خط ثلث خوشنویسی شده است کاربرد فراوانی دارد و البته نام مسجد که با خطی خوش بر سردر نقش می بندد.

استاد جهانگیر شمشیری در سال ۱۳۴۰ در شیراز چشم به جهان گشود. او از سال ۱۳۷۰ فعالیتش را در زمینه طراحی و ساخت کاشی هفت رنگ شروع کرد و از همان آغاز دیدگاه خود را بر این امر استوار کرد که علاوه بر رعایت اصول سنتی کاشی کاری، از علم و امکانات روز نیز برای پیشرفت و بهبود کار خود استفاده کند.

درباره این مجموعه مقالات از بلاگ

در تهیه این مقالات بیشترین تلاش ممکن از لحاظ یگانگی مطلب و فهوای کلام انجام شده است. لطفا با معرفی بخش مقالات ما به دیگران در آگاه سازی افراد از علم سنتی و مدرن طراحی، کاشی کاری و ... سهیم شوید.

ثبت رایگان سفارش به صورت آنلاین

به زودی...

عضویت در خبرنامه ما

Fields marked with an * are required

آخرین مطالب بلاگ

دیدن تمامی مطالب
No Comments

نوشته‌های تازه

 

لطفا نظر خود را بیان کنید